Kolarstwo górskie

Wolność, wszechstronność i obcowanie z naturą – to najczęstsze zalety padające z ust każdego użytkownika roweru górskiego. Kolarstwo MTB w przeciwieństwie np. do kolarstwa szosowego czy torowego może uprawiać praktycznie wszędzie. Wystarczy podstawowy rower górski z amortyzatorem, mały obszar lasu lub parku.
Wjechać na bezdroża

Kolarstwo górskie to dyscyplina sportu, która wyewoluowała z tradycyjnego kolarstwa szosowego, zyskując swoją niepowtarzalną tożsamość w terenie górzystym. Sport ten zyskał na popularności w latach 80. i 90. XX wieku, a pierwsze zawody kolarstwa górskiego w ramach Mistrzostw Świata odbyły się w 1990 roku. Początkowo, trasy były tworzone na istniejących szlakach górskich, co dodawało specyficzny charakter wyścigom.

Obecnie trasy kolarstwa górskiego prowadzą przez zróżnicowane tereny, w tym lasy, trawiaste pagórki, kamieniste ścieżki i strome zjazdy. W dzisiejszych czasach to jeden z najbardziej kluczowych momentów każdej trasy MTB (mountain bike). Wymagają one zarówno wytrzymałości, jak i umiejętności technicznych.

Kolarstwo górskie obejmuje różne kategorie, w tym najbardziej popularne i olimpijskie Cross-Country (XCO) oraz bardziej ekstremalne Downhill (DH), czy Enduro, z każdą kategorią wymagającą specyficznych umiejętności.

Sport wszędzie i dla każdego

Treningi kolarstwa górskiego w klubach kolarskich można rozpocząć już od 11 roku życia. Zawody dla najmłodszych charakteryzują się podstawowym stopniem trudności tras i odpowiednim dla danej kategorii dystansem. Polskie zawody są rozgrywane są przeważnie w parkach, ośrodkach sportowych w pobliżu lasów itp. Dzięki temu dostępność zawodów i klubów w całym kraju jest spora. Szczegółową listę klubów oraz sekcji można znaleźć na stronie Polskiego Związku Kolarskiego.

Przy tworzeniu tras Cross-Country ogranicza nas tak naprawdę tylko kreatywność. Treningową pętlę o długości około 1 kilometra, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu można wytyczyć zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i blisko wielkich aglomeracji. Słynne lokalizacje treningowe dużych miast to m.in Kampinos (Warszawa), Las Osobowicki (Wrocław), Park Trójmiejski (Trójmiasto), gdzie na stosunkowo małym obszarze terenu można stworzyć zarówno podstawowe, jak i te bardziej wymagające trasy po których trenują zawodowcy.

Zapał ważniejszy od sprzętu

Jak każda odmiana kolarstwa – kolarstwo górskie charakteryzuje się nieustannym wyścigiem zbrojeń producentów rowerów. Sprzęt staje się jednak istotny dopiero na wyższym poziomie, a na początku drogi każdego kolarza lub kolarki górskiej często pierwszym rowerem jest tzw. rower “komunijny”. Nawet podstawowy rower górski z marketu, posiadający przedni amortyzator – przy wjeździe na pętlę Cross-Country jest lepszy od najdroższego roweru szosowego, BMXa czy roweru zjazdowego.

Ważnym elementem każdego zawodnika i zawodniczki jest kask, który chroni głowę przed upadkami. Im droższy kask tym technologia wykonania i zdolność do pochłaniania energii podczas uderzenia są wyższe. Oba czynniki znacząco podnoszą poziom ochrony głowy w przypadku kraksy. Warto więc zainwestować od razu w markowy sprzęt posiadający niezbędne atesty bezpieczeństwa. Istotnym elementem wyposażenia kolarza górskiego są rękawiczki Dla najmłodszych pomocne mogą być również ochraniacze na łokcie i kolana.

15 lat w światowej czołówce

Maja Włoszczowska jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii polskiego kolarstwa górskiego. Wychowana w Jeleniej Górze kolarka górska zdobyła m.in. złoty medal na Mistrzostwach Świata MTB oraz dwa srebrne medale Igrzysk Olimpijskich. Swoją karierę rozpoczęła w małym klubie KS Śnieżka Karpacz, a pierwsze zwycięstwa odnotowała na amatorskich zawodach Family Cup. Jej historia stała się prawdziwą inspiracją dla wielu zawodników i zawodniczek. Przez blisko 15 lat utrzymywała się w światowej czołówce, wygrywając lub zajmując czołowe lokaty w zawodach z cyklu Pucharu Świata. Choć skończyła już profesjonalną karierę, to do dnia dzisiejszego na całym świecie jest najbardziej rozpoznawalną kolarką górską z Polski.

Aktywność dla całej rodziny

W związku z coraz większą popularnością kolarstwa górskiego, warto podkreślić, że to nie tylko sport, ale również sposób na aktywne spędzanie czasu w przyrodzie, rozwijanie umiejętności technicznych oraz zyskiwanie kondycji fizycznej. Rower górski jest najprostszym i najtańszym środkiem lokomocji, dzięki któremu w dowolnym momencie możemy eksplorować atrakcyjnie turystycznie lokalizacje.

Udostępnij